6,38 kr
5,11 kr
0,10 kr
0,08 kr
Zamel Energimåler WiFi 3F+N Tofaset Tæller til PV
produkt utilgængeligt
tilføj til ønskeliste
Beskrivelse
Zamel Energimonitor WiFi 3F+N Tovejsmåler til PV
WI-FI energimonitor 3F+N tovejsmåler til fotovoltaik PV TYPE: MEW-01 SUPLA fra ZAMEL muliggør trådløs overvågning af energiforbrug via Wi-Fi-netværk. Det er en trefaset enhed, der installeres i elfordelingsskabet på TH35 (DIN) skinne uden behov for særlige elektriske eller telekommunikationsinstallationer.
Monitoren optager to moduler og er udstyret med 100A strømtransformatorer samt antenne (inkluderet i sættet). I tilfælde hvor antennen skal monteres uden for fordelingsskabet, især ved metalskabe, er det nødvendigt at bruge en ekstern antenne med SMA-stik. MEW-01 giver også mulighed for at måle energiforbrug i enfasede systemer.
Vigtigste funktioner
- Enkel installation: I modsætning til traditionelle, komplicerede bygningsautomatiseringssystemer, der er lukkede og dyre, og ofte kræver tidlig installation under byggeriet, er SUPLA-enheder kendetegnet ved nem montering og konfiguration. De kræver ingen ekstra kabeltrækning, hvilket gør dem særligt praktiske.
- SUPLA-fællesskabet: SUPLA-produkter nyder godt af støtte fra et aktivt brugerfællesskab. Du kan udveksle erfaringer, søge inspiration og support på sociale fora. Bliv en del af tusindvis af tilfredse brugere.
- Sættets indhold: Sættet inkluderer 3 strømtransformatorer med 100 A belastningskapacitet.
- Wi-Fi: SUPLA-enheder kommunikerer via Wi-Fi-netværk, hvilket eliminerer behovet for at investere i dyre controllere. Du kan forbinde til enhederne fra hvor som helst i verden uden at skulle installere ekstra kommunikationskabler.
- Måling af energiforbrug: SUPLA-enheder gør det muligt at måle elforbrug samt strøm, spænding og effekt på tre faser såvel som på en enkelt fase.
- Kontrol over hjemmet: Med SUPLA-enheder kan du til enhver tid tjekke via appen, om du har slukket lyset, komfuret eller elkedlen, hvilket giver ro i sindet og sikkerhed.
- Adgang til data: Mulighed for at overføre og få adgang til måledata i skyen. Download energiforbrugsrapporter til Excel-filer, følg forbrugsdata og netværksparametre i Supla-appen, også i form af grafer.
Specifikation
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Producent | ZAMEL |
| Automatiseringssystem | SUPLA Zamel |
| Forsyningsspænding | 230 V AC |
| Dimensioner | 9,2 × 13,8 × 2,2 cm |
| Beskyttelsesgrad | IP20 |
| Monteringsmetode | DIN-skinne |
| Model | indirekte/semi-indirekte måling |
| Maksimal strøm (Imax) | 100.000 A |
| Antal tariffer | 1000 |
| Type målt energi | aktiv og reaktiv effekt |
| Nøjagtighedsklasse | A |
| Antal faser | trefaset med neutralleder |
| Nominel spænding | 3 x 230/400 V AC |
| Spændingstolerance | – 20% til 15% |
| Nominel effektforbrug | 1,5 W |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Målenøjagtighed | Klasse 2 (±2%) |
| Transformerparametre | 0,1 – 33,3 mA / 100 A |
| Driftstemperaturområde | fra -10°C til 55°C |
| Optisk forsyningsindikator | LED-diode for hver af forsyningsfaserne |
| Maksimalt ledertværsnit | 10 (ledere med tværsnit op til 2,5 mm²) |
| Transmission | Wi-Fi 2,4GHz 802.11 b/g/n |
| Rækkevidde | Wi-Fi-netværkets rækkevidde |
| Spændingsforsyningsklemmer | V1; V2; V3; N |
| Strømtransformatorklemmer | S1 S2 – I1; S1 S2 – I2; S1 S2 – I3 |
| Overensstemmelse med standarder | [[EN 61010-1, EN 50470-1, EN 50470-3, EN 301 489-17, ETSI EN 300 328, ETSI EN 301 489-1]] |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Tekniske data
| MID-certifikat | Nej |
| Kommunikation | Wi-Fi |
| Mærke | ZAMEL |
| Nominel strøm [A] | 100A |
| Antal faser | 3-fazowy |
Sikkerhed
Alle anmeldelser (positive og negative) vises, og antallet af anmeldelser på platformen er begrænset. Vi kontrollerer, at de er fra kunder, der har købt produktet. Du kan finde flere oplysninger på vores side Politik for tilbagemeldinger.