6,38 kr
5,11 kr
0,10 kr
0,08 kr
Solplanet netinverter PV 40kW 3-faset 3MPPT
produkt utilgængeligt
tilføj til ønskeliste
Beskrivelse
Solplanet Netinverter PV 40kW 3-Faset 3MPPT
Solplanet ASW LT 40K-LT-G3 3F 40KW 3MPPT PV-netinverter er en avanceret enhed designet til konvertering af solenergi til elektrisk energi.
Den er perfekt egnet til større solcelleanlæg og tilbyder avancerede funktioner og overvågningsmulighederne såsom WiFi-interface og online overvågning, hvilket muliggør kontinuerlig kontrol og optimering af systemets drift. Derudover er den takket være sin vejrbestandighed en ideel løsning til udendørs installationer.
Indgang (DC)
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Maksimal solpaneleffekt | 60000 Wp STC |
| Maksimal indgangsspænding | 1100 V |
| MPP-spændingsområde / Nominel indgangsspænding | 180 V til 1000 V / 630 V |
| Minimum indgangsspænding | 160 V |
| Startspænding | 250 V |
| Maksimal driftsstrøm indgang | 40 A |
| Maksimal kortslutningsstrøm | 60 A |
| Antal uafhængige MPP-indgange / strenge pr. MPP-indgang | 3 / A:2;B:2;C:2 |
Udgang (AC)
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Nominel effekt | 40000 W |
| Maksimal tilsyneladende AC-effekt | 44000 VA |
| Nominel AC-spænding | [[220 V / 380 V 230 V / 400 V 240 V / 415 V]] |
| AC-spændingsområde | 180 til 305 V / 312 til 528 V |
| Netfrekvens AC / Frekvensområde | [[50 Hz / 45 Hz til 55 Hz 60 Hz / 55 Hz til 65 Hz]] |
| Maksimal udgangsstrøm / Nominel udgangsstrøm | 63,8 A |
| Justerbar effektfaktor | 0,8 overexciteret til 0,8 underexciteret |
| Antal forsyningsfaser / AC-tilslutning | 3 / 3-N-PE |
| Total harmonisk forvrængning (THD) ved nominel udgangseffekt | < 3 % |
Effektivitet og beskyttelse
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Maksimal virkningsgrad / Europæisk virkningsgrad | 98,6 % / 98,2 % |
| DC-afbryder | Standardfunktioner |
| Shadow management (skyggeoptimerering) / AFCI (lysbuedetektering) | Standardfunktioner |
| Isolationsovervågning / Netovervågning | Standardfunktioner |
| Beskyttelse mod forkert polaritet DC / AC-kortslutningsbeskyttelse | Standardfunktioner |
| Multipolet fejlstrømsovervågning | Standardfunktioner |
| Intelligent strengovervågning | Standardfunktioner |
| Overspendings beskyttelse DC (type II) / AC-overspendings beskyttelse | Standardfunktioner |
| Beskyttelsesklasse (iht. IEC 62109-1) / Overspændingskategori (iht. IEC 62109-1) | 1 / AC: III; DC: ll |
Egenskaber
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| DC-tilslutning | Phoenix Contact |
| AC-tilslutning | OT-stik |
| Monteringsmetode | Vægbeslag |
| LED-indikatorer (status / fejl / kommunikation) | Standardfunktioner |
| Kommunikationsinterface | Wi-Fi / 4G / RS485 |
| Certifikater og godkendelser (flere tilgængelige på forespørgsel) | CE, EN50549, IEC62109, IEC62116, IEC61727, IEC61000, NB/T 32004 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Sikkerhed
Alle anmeldelser (positive og negative) vises, og antallet af anmeldelser på platformen er begrænset. Vi kontrollerer, at de er fra kunder, der har købt produktet. Du kan finde flere oplysninger på vores side Politik for tilbagemeldinger.