6,38 kr
5,11 kr
0,10 kr
0,08 kr
Solplanet netinverter 20kW 3-faset 2MPPT
produkt utilgængeligt
tilføj til ønskeliste
Beskrivelse
Solplanet Netinverter PV 20kW 3-Faset 2MPPT
PV-netinverter Solplanet ASW LT 20K-LT-G2 PRO 3F 20KW 2MPPT fra ASW 3-20K LT-G2-serien er en moderne og innovativ løsning til decentrale solcellesystemer, der anvendes i boliger, større kommercielle bygninger samt industrien.
Disse trefasede invertere er ideelt tilpasset moderne, større solcellemoduler.
To uafhængige MPP-trackere (Maximum Power Point) samt maksimal indgangsstrøm på op til 32 A på hver af de to MPPT-kanaler muliggør optimal udnyttelse af solcelleanlægget, især ved valg af bifaciale moduler med større overflade. Det brede MPPT-område gør det muligt at tilpasse systemet til op til 150% overkapacitet, hvilket garanterer høj effektivitet samt større fleksibilitet under forskellige forhold.
Det kompakte vægbeslag med beskyttelsesklasse IP66 sikrer systemets holdbarhed selv under vanskelige vejrforhold. Derudover giver den intelligente cloudbaserede overvågningsapp brugerne mulighed for at følge solcellesystemets drift fra hvor som helst.
Indgang (DC)
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Maksimal solcellepaneleffekt | 30000 Wp STC |
| Maksimal indgangsspænding | 1100 V |
| MPPT-spændingsområde / Nominel indgangsspænding | 150 V til 1000 V / 630 V |
| Minimum indgangsspænding | 125 V |
| Startspænding | 180 V |
| Maksimal indgangsstrøm | 32 A / 32 A |
| Maksimal kortslutningsstrøm | 48 A / 48 A |
| Antal MPPT-indgange / PV-strenge pr. MPPT-indgang | 2 / A:2; B:2 |
Udgang (AC)
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Nominel effekt | 20000 W |
| Maksimal AC-tilsyneladende effekt | 20000 VA |
| Nominel AC-spænding | 220 V / 380 V - 230 V / 400 V - 240 V / 415 V |
| AC-spændingsområde | 160 til 300 V |
| AC-netfrekvens / Frekvensområde | 50 Hz / 45 Hz til 55 Hz; 60 Hz / 55 Hz til 65 Hz |
| Maksimal udgangsstrøm | 31,9 A |
| Justerbar effektfaktor | 0,8 overexciteret til 0,8 underexciteret |
| Antal forsyningsfaser | 3 / 3-N-PE |
| Harmonisk forvrængning (THD) ved nominel udgangseffekt | < 3% |
Effektivitet og beskyttelse
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Maksimal virkningsgrad / Europæisk virkningsgrad | 98,6% / 98,2% |
| DC-afbryder | Standardfunktioner |
| Isolationsovervågning / Netovervågning | Standardfunktioner |
| Beskyttelse mod forkert polaritet DC / AC-kortslutningsbeskyttelse | Standardfunktioner |
| Multipolet fejlstrømsovervågning | Standardfunktioner |
| Beskyttelsesklasse (iht. IEC 62109-1) / Overspændingskategori (iht. IEC 62109-1) | 1 / AC: III; DC: ll |
Standarder
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Certifikater og godkendelser (flere tilgængelige på forespørgsel) | CE, EN50549, IEC62109, IEC62116, IEC61727, IEC61683, IEC60068, IEC61000, AS/NZS4777, C10/C11 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Sikkerhed
Alle anmeldelser (positive og negative) vises, og antallet af anmeldelser på platformen er begrænset. Vi kontrollerer, at de er fra kunder, der har købt produktet. Du kan finde flere oplysninger på vores side Politik for tilbagemeldinger.