6,38 kr
5,11 kr
0,10 kr
0,08 kr
Solplanet netinverter 10kW 3-faset 2MPPT
produkt utilgængeligt
tilføj til ønskeliste
Beskrivelse
Solplanet Netinverter PV 10kW 3-Faset 2MPPT
PV-netinverter Solplanet ASW LT 10K-LT-G2 PRO 3F 10KW 2MPPT fra ASW 3-20K LT-G2-serien er en moderne og innovativ løsning til decentrale solcellesystemer, der finder anvendelse i boliger, store kommercielle bygninger samt industrien.
Disse trefasede invertere er ideelt tilpasset moderne, større solcellemoduler.
To uafhængige MPP-trackere (Maximum Power Point) samt maksimal indgangsstrøm på op til 32 A på hver af de to MPPT-kanaler muliggør optimal udnyttelse af solcelleanlægget, især ved valg af bifaciale moduler med større overflade. Det brede MPPT-område gør det muligt at tilpasse systemet til op til 150% overkapacitet, hvilket garanterer høj effektivitet samt større fleksibilitet under forskellige forhold.
Det kompakte vægbeslag med beskyttelsesklasse IP66 sikrer systemets holdbarhed selv under vanskelige vejrforhold. Derudover gør den intelligente cloud-baserede overvågningsapp det muligt for brugerne at følge solcellesystemets drift fra hvor som helst.
Indgang (DC)
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Maksimal solcellepaneleffekt | 15000 Wp STC |
| Maksimal indgangsspænding | 1100 V |
| MPPT-spændingsområde / Nominel indgangsspænding | 150 V til 1000 V / 630 V |
| Minimum indgangsspænding | 125 V |
| Start indgangsspænding | 180 V |
| Maksimal indgangsstrøm i drift | 20 A / 16 A |
| Maksimal kortslutningsstrøm | 30 A / 25 A |
| Antal MPPT-indgange / PV-strenge pr. MPPT-indgang | 2 / A:1; B:1 |
Udgang (AC)
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Nominel effekt | 10000 W |
| Maksimal tilsyneladende AC-effekt | 10000 VA |
| Nominel AC-spænding | 220 V / 380 V; 230 V / 400 V; 240 V / 415 V |
| AC-spændingsområde | 160 V til 300 V |
| AC-netfrekvens / Frekvensområde | 50 Hz / 45 Hz til 55 Hz; 60 Hz / 55 Hz til 65 Hz |
| Maksimal udgangsstrøm | 16 A |
| Justerbar effektfaktor | 0,8 overmagnetiseret til 0,8 undermagnetiseret |
| Antal forsyningsfaser | 3 / 3-N-PE |
| Total harmonisk forvrængning (THD) ved nominel udgangseffekt | < 3% |
Effektivitet og beskyttelse
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Maksimal effektivitet / Europæisk effektivitet | 98,6% / 98,2% |
| DC-afbryder | Standardfunktioner |
| Isolationsovervågning / Netovervågning | Standardfunktioner |
| Beskyttelse mod omvendt polaritet DC / AC-kortslutningsbeskyttelse | Standardfunktioner |
| Multipolet fejlstrømsovervågning | Standardfunktioner |
| Beskyttelsesklasse (iht. IEC 62109-1) / Overspændingskategori (iht. IEC 62109-1) | 1 / AC: III; DC: II |
Standarder
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Certifikater og godkendelser (flere tilgængelige på forespørgsel) | [[CE, EN50549, G98/99, VDE-AR-N4105, AS/NZS 4777, C10/C11, VFR 2014 & UTE C15, IEC62109, IEC62116, IEC61727, IEC61683, IEC60068, IEC61000, NB/T 32004]] |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Sikkerhed
Alle anmeldelser (positive og negative) vises, og antallet af anmeldelser på platformen er begrænset. Vi kontrollerer, at de er fra kunder, der har købt produktet. Du kan finde flere oplysninger på vores side Politik for tilbagemeldinger.