6,38 kr
5,11 kr
0,10 kr
0,08 kr
Solplanet Hybrid Netinverter 8kW 3-Faset 3MPPT PV
produkt utilgængeligt
tilføj til ønskeliste
Beskrivelse
Solplanet Net-vekselretter PV 8kW 3-Faset 3MPPT Hybrid
Solplanet net-vekselretter PV 3F 8KW, 3 MPPT hybrid ASW08KH-T3 fra ASW H-T2/T3-serien er et fremragende valg til boliginstallationer samt små virksomheder inden for handel og industri.
Takket være integreret intelligent software har du fuld kontrol over batteridriften, herunder DOD-tilstande, brugstid og effektindstillinger. Vores invertere tilbyder også ultrakort omskiftingstid til UPS-tilstand på under 10 ms, hvilket garanterer lynhurtig reaktion i tilfælde af strømafbrydelse. Montering er enkel takket være Phoenix Contact-stik, der ikke kræver værktøj.
Derudover har vores enheder IP66-certificering, hvilket betyder, at de kan installeres både indendørs og udendørs, hvilket sikrer pålidelighed og holdbarhed.
Indgang (DC)
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Maksimal effekt fra solcellepaneler | 12000 Wp |
| Maksimal indgangsspænding | 1100 V |
| MPPT-spændingsområde / Nominel indgangsspænding | 200 V til 950 V / 630 V |
| Minimum indgangsspænding / Startspænding | 60 V / 180 V |
| Antal uafhængige MPPT-indgange / PV-strengindgange | 3 / 1 |
| Maksimal indgangsstrøm pr. MPPT | 16 A |
| Maksimal kortslutningsstrøm pr. MPPT | 24 A |
Batteri indgang (DC)
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Batterispændingsområde | 120 V til 600 V |
| Maksimal opladnings-/afladningseffekt | 8000 W |
| Maksimal opladningsstrøm / Afladningsstrøm | 30 A |
| Celletype | LiFePO4 |
AC-udgang (on-grid)
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| AC-spændingsområde / Nominel AC-spænding | 270 V til 480 V / 3/N/PE, 220 / 380 V; 230 / 400 V; 240 / 415 V |
| Nominel netfrekvens AC | AC50 Hz / 60 Hz |
| AC-netfrekvensområde | 45 ~ 55 Hz / 55 ~ 65 Hz |
| Nominel tilsyneladende effekt | 8000 VA |
| Nominel netudgangsstrøm (@ 400V) / Maks. netudgangsstrøm | 11,6 A / 12,8 |
| Harmonisk forvrængning THDi (ved nominel effekt) | < 3% |
AC-indgang
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Nominel netspænding | 3/N/PE, 220 / 380 V; 230 / 400 V; 240 / 415 V |
| Nominel netfrekvens | 50 Hz / 60 Hz |
| Maksimal indgangseffekt fra nettet | 16000 W |
| Maksimal indgangsstrøm fra nettet | 23,2 A |
EPS-udgang
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Nominel udgangsspænding | 3/N/PE, 220 / 380 V; 230 / 400 V; 240 / 415 V |
| Nominel udgangsfrekvens | 50 Hz / 60 Hz |
| Nominel tilsyneladende effekt | 8000 VA |
| Maksimal tilsyneladende udgangseffekt | Overbelastning på 100% af nominel effekt i 10 sekunder |
| Nominel strøm (@ 400V) | 11,6 A |
| Maksimal omskiftingstid | < 10 ms |
| Udgangs-THDv (ved lineær belastning) | 2% |
Effektivitet
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| MPPT-effektivitet | 99,9% |
| Euro-effektivitet / Maks. effektivitet | 97,2 % / 98,0 % |
Beskyttelse
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| DC-afbryder (type II) (i henhold til EN/IEC 61643-11) | Standardfunktioner |
| Registrering af gennemslag | Standardfunktioner |
| Beskyttelse mod omvendt polaritet på PV-streng-/batteriindgang | Standardfunktioner |
| GFCI-beskyttelse | Standardfunktioner |
| Fejlstrømsovervågning på alle poler | Standardfunktioner |
| AC-kortslutningsbeskyttelse | Standardfunktioner |
| Ø-driftsbeskyttelse | Standardfunktioner |
Funktioner
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Brugergrænseflade | LED & App |
| Kommunikation med BMS | CAN |
| Kommunikation med måler | RS485 |
| Kommunikationsgrænseflade | Wifi / LAN |
| Digital udgang (potentialefri kontakt) / antal udgange | Standardfunktioner / 2 |
| Digital indgang (potentialefri kontakt) / antal indgange | Standardfunktioner / 4 |
| Integreret effektstyring / eksporteffektstyring | Standardfunktioner |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Sikkerhed
Alle anmeldelser (positive og negative) vises, og antallet af anmeldelser på platformen er begrænset. Vi kontrollerer, at de er fra kunder, der har købt produktet. Du kan finde flere oplysninger på vores side Politik for tilbagemeldinger.