6,38 kr
5,11 kr
0,10 kr
0,08 kr
Sofar Vekselretter 3,3kW 1-Faset 16A 1MPPT DC-afbryder WiFi-modul
produkt utilgængeligt
tilføj til ønskeliste
Beskrivelse
Inverter vekselretter 3,3kW 1F 16A TL-G3 1MPPT DC-afbryder WiFi-modul 3300TL G3 SOFAR
Vi inviterer dig til at stifte bekendtskab med vores tilbud Inverter vekselretter 3,3kW 1F 16A TL-G3 1MPPT DC-afbryder WiFi-modul 3300TL G3 SOFAR
Sofars enfasede invertere er fremragende løsninger til små solcelleanlæg. Disse enheder er kendetegnet ved pålidelighed og høj kvalitet, samtidig med at de er tilgængelige til konkurrencedygtige priser. Producenten Sofar anvender anerkendte komponenter, hvilket i kombination med omhyggelig produktionskontrol garanterer fremragende resultater.
Det er værd at bemærke, at producenten yder en imponerende 12-årig garanti, hvilket bekræfter deres tillid til kvaliteten af deres produkter. Disse enheder er udstyret med et WiFi-modul, som muliggør internetforbindelse. Dette giver brugeren mulighed for fjernovervågning og styring af parametrene i deres solcelleanlæg. Desuden har Sofar-invertere et praktisk display monteret på kabinettet, som gør det nemt at følge enhedens parametre. De har også to MPPT-trackere, hvilket bidrager til at øge effektiviteten og ydeevnen af hele anlægget.
Disse innovative invertere tilbyder en række intelligente funktioner, såsom reaktiv effektregulering, selvreduktion af effekt ved frekvensoverskridelse samt fjernstyring af reaktiv og aktiv effekt. Desuden opfylder deres rustfrie aluminiumskabinet IP 65-beskyttelsesklassen, hvilket betyder, at de kan monteres sikkert udendørs uden bekymring for deres holdbarhed og pålidelighed.
SPECIFIKATION
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Nominel AC-effekt [W] | 3300W |
| Antal faser | 1F |
| Maks. udgangseffekt [VA] | 3300 VA |
| AC-udgangsstrøm [A] | 14,3 A |
| Frekvensområde [Hz] | 45 Hz - 55Hz/54 Hz - 66Hz |
| Antal MPP-trackere | 1 |
| Maks. indgangsstrøm [A] | 12 A |
| Nominel indgangsspænding [V] | 360 V |
| MPP-spændingsområde [V] | 50 - 550 V |
| Antal DC-tilslutninger | 1 |
| WiFi-modul | Ja |
| WLAN / Ethernet LAN | NEJ |
| USB | Ja |
| DC-isolationsmåling | Ja |
| DC-afbryder | Ja |
| Beskyttelse mod polforbytte | Nej |
Standarder
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Certifikater: | EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN 61000-6-4, IEC 62116, IEC 61727, IEC 60068 (1, 2, 14, 30), IEC 62109-1/2, AS 4777, VDE V 0124-100, VDE V 0126-1-1, VDE-AR-N-4105, EN 50438, G83/2, C10/11, RD 1699 |
DC-indgang
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| maksimal DC-effekt pr. MPPT: | 4500 Wp |
| antal MPPT: | 1 |
| antal DC-indgange: | 1 |
| maksimal indgangsspænding: | 550 V |
| startspænding: | 70 V |
| nominel indgangsspænding: | 360 V |
| MPPT-driftsspændingsområde: | 50 - 550 V |
| maksimal indgangsstrøm pr. MPPT: | 12 A |
AC-udgang
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| nominel effekt: | 3300 W |
| maksimal AC-effekt: | 3300 VA |
| maksimal udgangsstrøm: | 14,3 A |
| nominel spænding: | L/N/PE, 220 Vac, 230 Vac, 240 Vac |
| nominelt AC-spændingsområde: | 180 - 276 V |
| netfrekvensområde: | 45 Hz - 55Hz/54 Hz - 66Hz |
| THDi: | <3% |
| effektfaktor: | 1 som standard (justerbar +/- 0,8) |
Effektivitet
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| maksimal virkningsgrad: | 97,5% |
| europæisk virkningsgrad: | 96,9% |
Beskyttelse
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| overophedningsbeskyttelse: | JA |
| DC-afbryder: | JA |
| ø-driftsbeskyttelse: | JA |
| lækstrømsbeskyttelse: | JA |
| jordfejlsbeskyttelse: | JA |
| overspændingsbeskyttelse: | JA |
| overstrømsbeskyttelse: | JA |
Kommunikation
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| kommunikationsmetoder: | RS485, GPRS/WiFi/Ethernet-kort (valgfrit), USB |
| dataopbevaringsperiode: | 25 år |
| kommunikationsprotokol: | Modbus |
Generelle data
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| driftstemperaturområde: | -30°C ~+60°C |
| topologi: | transformatorløs |
| beskyttelsesklasse: | IP65 |
| relativ luftfugtighed: | 0~100% |
| maksimal driftshøjde: | 2000 m |
| støjniveau: | < 25 dB |
| vægt: | 6,3 kg |
| køling: | naturlig |
| dimensioner: | 321 x 260,5 x 131,5 mm |
| display: | LCD + LED |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Sikkerhed
Alle anmeldelser (positive og negative) vises, og antallet af anmeldelser på platformen er begrænset. Vi kontrollerer, at de er fra kunder, der har købt produktet. Du kan finde flere oplysninger på vores side Politik for tilbagemeldinger.