6,38 kr
5,11 kr
0,10 kr
0,08 kr
Sofar Inverter 40kW 3-faset 75.8A 4MPPT DC-afbryder WiFi-modul
produkt utilgængeligt
tilføj til ønskeliste
Beskrivelse
Inverter vekselretter 40kW 3F 75,8A KTLX-G3 4MPPT WiFi DC-afbryder 40KTLX-G3 SOFAR
Inverter vekselretter 40kW 3F 75,8A KTLX-G3 4MPPT WiFi DC-afbryder 40KTLX-G3 SOFAR er en del af serien af invertere med effekt fra 25kW til 50kW, designet til anvendelse i private solcelleanlæg af forskellig størrelse.
Sofar invertere kendetegnes ved høj kvalitet, hvilket skyldes brugen af komponenter fra anerkendte leverandører samt en omhyggelig produktionsproces. Produktet tilbyder pålidelighed og fremragende kvalitet til en overkommelig pris, og den 12-årige garanti bekræfter den høje kvalitet af Sofar-mærkets enheder. Enhederne er udstyret med WiFi-modul, som muliggør fjernstyring og overvågning af anlæggets drift. Desuden har Sofar invertere et aluminium, rustfrit kabinet med beskyttelsesklasse IP 65, hvilket gør det muligt at montere dem udendørs.
Den nyeste G3-serie af Sofar invertere udmærker sig ved lav startspænding, høj maksimal effektivitet samt ny software med mulighed for fjernopdatering.
SPECIFIKATION
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Nominel AC-effekt [W] | 40000W |
| Antal faser | 3F |
| Installationstype | On-grid |
| Maks. udgangseffekt [VA] | 44000 VA |
| AC-udgangsstrøm [A] | 66,7 A |
| AC-spændingsområde [V] | 310 - 480 V AC (i henhold til lokal standard) |
| Frekvens [Hz] | 50 / 60 Hz |
| Frekvensområde [Hz] | 45Hz-55Hz/54Hz-66Hz (i henhold til national standard) |
| Antal MPP-trackere | 4 |
| Startspænding [V] | 200 V |
| MPP-spændingsområde [V] | 180 - 1000 V |
| Antal DC-tilslutninger | 2/2 |
| WiFi-modul | Ja |
| WLAN / Ethernet LAN | NEJ |
| USB | Ja |
| DC-isolationsmåling | Ja |
| DC-afbryder | Ja |
| Maks. virkningsgrad (solcelleanlæg – elnet) | 98,4 % |
| Dimensioner [mm] | 585×480×220 mm |
| Vægt [kg] | 37 kg |
| Maks. højde over havets overflade | 4000 m |
STANDARDER
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| EMC: | EMC: EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN 61000-6-4 |
| Sikkerhedsstandarder: | sikkerhedsstandarder: IEC62109-1/2, IEC62116, IEC61727, IEC61683, IEC60068(1,2,14,30) |
| Elnetsstandarder: | elnetsstandarder: AS/NZS 4777, VDE V 0124-100, V 0126-1-1, VDE-AR-N 4105, CEI 0-21/CEI 0-16, UNE 206 007-1, EN50549, G98/G99, EN50530, NB/T32004 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Sikkerhed
Alle anmeldelser (positive og negative) vises, og antallet af anmeldelser på platformen er begrænset. Vi kontrollerer, at de er fra kunder, der har købt produktet. Du kan finde flere oplysninger på vores side Politik for tilbagemeldinger.